Pielgrzymki i wycieczki
PIELGRZYMKA NA MAZURY GIETRZWAŁD – OLSZTYN – LIDZBARK WARMIŃSKI – STOCZEK KLASZTORNY – KĘTRZYN – ŚWIĘTA LIPKA – GIERŁOŻ – WĘGORZEWO – GIŻYCKO – MIKOŁAJKI – GRUNWALD PROGRAM RAMOWY 4 DNI
DZIEŃ1 Zbiórka uczestników i wyjazd z miejscowości Turek we wczesnych godzinach porannych. Przejazd do Gietrzwałdu, nazywanego „polskim Lourdes”, znanego od dawna, nie tylko na Warmii, miejsca pielgrzymkowego. Początki kultu cudownego obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej sięgają XVI wieku. Sanktuarium stało się sławne dzięki Objawieniom Matki Bożej. Udamy się do świątyni pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Gietrzwałdzkiej, w której ołtarzu głównym, umieszczony jest słynący łaskimi wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest gotycka pieta z 1425 roku. Udamy się na spacer drogą różańcową do cudownego źródełka. Przejazd do Olsztyna. Zwiedzanie miasta: Starówka, zamek kapituły warmińskiej z XIV w., w którym mieści się obecnie Muzeum Warmii i Mazur. Na dziedzińcu zobaczymy słynne baby pruskie – kamienne posągi. Wyjątkowym zabytkiem jest własnoręcznie wykonana przez Mikołaja Kopernika tablica astronomiczna z 1517 roku. Zobaczymy także mury miejskie z Bramą Wysoką, gotycką konkatedrę św. Jakuba, barokowy Stary Ratusz z XVII w. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 2 Śniadanie. Udamy się do Lidzbarku Warmińskiego. Zobaczymy m.in. zamek znajdujący się pośród 11 innych, na Szlaku Zamków Gotyckich – zwiedzimy historyczną rezydencję biskupów warmińskich. Ponadto zobaczymy: wybitne dzieło architektury protestanckiej – cerkiew p.w. św. Piotra i Pawła; kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, wybudowanego jako wotum dziękczynne za odwrócenie epidemii dżumy; Bramę Wysoką – imponującą czteropiętrową budowlę, pochodzącą z roku 1352 oraz Oranżerię Krasickiego. Przejazd do Stoczka Klasztornego. Nawiedzimy Sanktuarium Matki Pokoju z kopią rzymskiego obrazu „Salus Populi Romani”. Świątynia w Stoczku posiada tytuł Bazyliki Mniejszej nadany przez papieża Jana Pawła II – 19 maja 1987 roku. W części klasztornej sanktuarium znajduje się izba pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przejazd do Kętrzyna, gdzie zobaczymy gotycki zamek krzyżacki z XIV w. oraz kościół obronny św. Jerzego. Przejazd do Świętej Lipki. Nawiedzenie sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej. Kult słynącej cudami figury Matki Bożej zaczął się tu już w XV w. Obiekt jest zabytkiem o niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w stanie prawie nie zmienionym bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby w kamieniu i drewnie, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze i snycerskie oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 3 Śniadanie, po którym przejazd do Gierłoży. Założono tu w 1940 r. główną kwaterę Hitlera, nazywaną „Wilczym Szańcem”. Zwiedzimy poszczególne obiekty tego kompleksu m.in.: barak narad, schron i mieszkanie Martina Bormanna, bunkier Hitlera, mieszkanie i schron Hermanna Goringa. Przejazd do Węgorzewa. Spacer po mieście: zamek krzyżacki z XIV w., późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła, ratusz z XIX w. Następnie udamy się do Giżycka. Zobaczymy: most obrotowy na Kanale Łuczańskim, jedyny tego typu czynny most w Europie z XIX w., zrekonstruowany zamek krzyżacki z XIV w., sanktuarium św. Brunona, kościół ewangelicki, zabytkową wieżę ciśnień, z której można obejrzeć panoramę miasta oraz okolicznych jezior. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 4 Śniadanie. Przejazd do Mikołajek – żeglarskiej stolicy Polski, gdzie łączy się jezioro Tałty z Jeziorem Mikołajskim. Rejs po jeziorze Śniardwy – największym jeziorze w Polsce. Podziwianie przyrody Mazur z perspektywy wody Przejazd na Pola Bitwy pod Grunwaldem. Przejście po polach bitwy z 1410 roku, dzięki której staliśmy się na powrót gospodarzami we własnym kraju. Zobaczymy m.in. Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Wejdziemy do Muzeum opowiadającego historię bitwy. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.
TERMIN: II połowa sierpnia 2022 (wstępnie od 15.08.2022) CENA: ZAPEWNIAMY: - komfortowy przejazd na całej trasie - 3 noclegi w hotelu lub pensjonacie, pokoje 2-3 osobowe z łazienką - 3 śniadania, 3 obiadokolacje - opiekę i informację turystyczną pilota - ubezpieczenie NNW do 10 000 zł - bilety wstępu, przewodników lokalnych, parkingi i inne wydatki programowe - opłatę na TFG i TFP UWAGI: - program o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach św. - program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom - niezbędny dokument: dowód lub paszport